-
Home
- Phones
- Mobile
- QMobile Noir S6 Plus
QMobile Noir S6 Plus
-
Camera: Primary: 8 MP Secondary: 5MP
-
-
-
Storage: 16GB built-in, 2GB RAM
-
CPU: Quad-Core 1.3 GHZ ARM Cortex-A7, 32-bit
-
QMobile Noir S6 Plus - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | QMobile Noir S6 Plus |
| Released | ,(date to be confirmed) |
Design
| Dimensions | 148 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Various |
Display
| Technology | HD IPS Display, 16M colors, Multitouch |
| Size | 5.5 inches |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~267 PPI pixel density) |
| Pixel Density | 267ppi |
Camera
| Primary | 8 MP, autofocus, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR, Video [email protected] |
| Secondary | 5 MP Camera |
Battery
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Non-Removable |
Software
| Operating System | Android OS V6.0 (Marshmallow) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-Core 1.3 GHZ ARM Cortex-A7, 32-bit |
| GPU | Mali-400MP |
| Card Slot | microSD card (support up to 128GB) |
Memory
| RAM (Memory) | 2GB |
| Internal Storage | 16GB built-in, 2GB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| NFC | No |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| WIFI-Direct | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| 3G Network | HSPA |
| 2G Network | Sim1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900Sim2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| SIM | Dual-SIM, Dual Standby |
| Dual SIM | Yes |
| SIM Type | Threading View |
Media
| Audio Playback | MP3/eAAC+/WMA/WAV player, YouTube, Google Tal |
| Video Playback | MP4/H.263/H.264/WMV player, MP3/eAAC+/WMA/WAV player, YouTube, Google Tal |
| Radio | FM Radio |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | No |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 90 |
| Price in India (INR) | Approx. 6750 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 13900 |
QMobile Noir S6 Plus - Reviews
Description
QMobile Noir S6 Plus. The QMobile Noir S6 Plus phone has 148 x 75.2 x 8.2 mm (height x width x thickness) dimensions with weight 190 g grams. It comes in Various colors. The operating system which runs on the phone is Android OS V6.0 (Marshmallow) and the display size of the phone is 5.5 inches with resolution of 720 x 1280 pixels (~267 PPI pixel density) pixels. The network technology of the phone is with 2G bands Sim1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900Sim2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G bands HSPA and 4G bands .
The phone has rear camera with specs, 8 MP, autofocus, LED Flash and the front camera with specs , 5 MP Camera. The camera is featured with Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR, Video [email protected]. The phone is powered with a battery of 2500 mAh capacity, Quad-Core 1.3 GHZ ARM Cortex-A7, 32-bit CPU and Mali-400MP GPU. As for as the RAM and the ROM of the QMobile Noir S6 Plus phone are concerned, it comes with 16GB built-in, 2GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.