-
Home
- Phones
- Mobile
- alcatel One Touch X’Pop
alcatel One Touch X’Pop
-
Camera: Primary: 5 MP Secondary: VGA
-
-
-
Storage: 4 GB (1 GB user available), 512 MB RAM
-
CPU: Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9
-
alcatel One Touch X’Pop - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | alcatel One Touch X'Pop |
| Announced | 2013, January |
| Released | May,2013 |
| Status | Available |
Design
| Dimensions | 131 x 68 x 10.9 mm/ 11.3mm (NFC) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Colors | Black, Aubergine, Cherry Red, Ocean Blue, Slate, Hot Pink, Tangerine, Turquoise, Apple Green and Pure White |
Display
| Technology | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Display Colors | 16M |
| Pixel Density | 245ppi |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
Camera
| Primary | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Secondary | VGA |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) Type |
| Capacity | 1800 mAh |
| Standby | Up to 700 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Placement | Non-Removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
Software
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| Chipset | Mediatek MT6577 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Memory
| RAM (Memory) | |
| Internal Storage | 4 GB (1 GB user available), 512 MB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes (OT-5035Y model only) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| Handsfree | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| Network Technology | GSM / HSPA |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| SIM | Mini-SIM |
| Dual SIM | No |
| SIM Type | Threading View |
Data
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
Media
| Audio Playback | MP3/AAC+/WAV/WMA player |
| Video Playback | MP4/H.264 player |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Ring Tones | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Alert Types | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Loudspeaker | Yes |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | No |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | Yes |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 190 |
| Price in India (INR) | Approx. 11900 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 20600 |
alcatel One Touch X’Pop - Reviews
Description
alcatel One Touch X’Pop smartphone was announced in 2013, January by ALCATEL and was launched in May, 2013. The alcatel One Touch X’Pop phone has 131 x 68 x 10.9 mm/ 11.3mm (NFC) (height x width x thickness) dimensions with weight 139 g (4.90 oz) grams. It comes in Black, Aubergine, Cherry Red, Ocean Blue, Slate, Hot Pink, Tangerine, Turquoise, Apple Green and Pure White colors.
The operating system which runs on the phone is Android 4.1 (Jelly Bean) and the display size of the phone is 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) with resolution of 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) pixels. The network technology of the phone is GSM / HSPA with 2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , 3G bands HSDPA 900 / 2100 and 4G bands .
The phone has rear camera with specs, 5 MP, autofocus, LED flash and the front camera with specs , VGA. The camera is featured with Geo-tagging, touch focus, face/smile detection. The phone is powered with a battery of 1800 mAh capacity, Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 CPU and PowerVR SGX531u GPU. As for as the RAM and the ROM of the alcatel One Touch X’Pop phone are concerned, it comes with 4 GB (1 GB user available), 512 MB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.