-
Home
- Phones
- Mobile
- QMobile Noir i6i
QMobile Noir i6i
-
Camera: Primary: 5 MP Secondary: 2MP
-
-
-
Storage: 4GB ROM, 768MB RAM
-
-
QMobile Noir i6i - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | QMobile Noir i6i |
| Released | ,(date to be confirmed) |
Design
| Dimensions | 145.2 x 73.2 x 9.05mm |
| Weight | N/A |
| Colors | Black |
Display
| Technology | IPS FWVGA Display |
| Size | 5.0 Inches |
| Resolution | 854 x 480 pixels |
| Pixel Density | 854480ppi |
Camera
| Primary | 5.0 MP, autofocus, LED Flash |
| Camera Features | Video |
| Secondary | 2.0 MP Camera |
Battery
| Capacity | 1800 mAh |
| Placement | Non-Removable |
Software
| Operating System | Android 5.0 (Lollipop) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| CPU | 1.3 GHZ Quad-Core |
| Card Slot | microSD card (supports up to 32GB) |
Memory
| RAM (Memory) | |
| Internal Storage | 4GB ROM, 768MB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| NFC | No |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| 3G Network | WCDMA 900 / 2100 |
| 2G Network | SIM1: SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900SIM2: SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Dual SIM | Yes |
| SIM Type | Threading View |
Media
| Audio Playback | MP3/WMA/WAV playe |
| Radio | FM Radio |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | No |
| Fingerprint | No |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 60 |
| Price in India (INR) | Approx. 4250 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 8800 |
QMobile Noir i6i - Reviews
Description
QMobile Noir i6i. The QMobile Noir i6i phone has 145.2 x 73.2 x 9.05mm (height x width x thickness) dimensions with weight N/A grams. It comes in Black colors. The operating system which runs on the phone is Android 5.0 (Lollipop) and the display size of the phone is 5.0 Inches with resolution of 854 x 480 pixels pixels. The network technology of the phone is with 2G bands SIM1: SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900SIM2: SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G bands WCDMA 900 / 2100 and 4G bands .
The phone has rear camera with specs, 5.0 MP, autofocus, LED Flash and the front camera with specs , 2.0 MP Camera. The camera is featured with Video. The phone is powered with a battery of 1800 mAh capacity, 1.3 GHZ Quad-Core CPU and GPU. As for as the RAM and the ROM of the QMobile Noir i6i phone are concerned, it comes with 4GB ROM, 768MB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.