-
Home
- Phones
- Mobile
- QMobile Noir S9
QMobile Noir S9
-
Camera: Primary: 13 MP Secondary: 13MP
-
-
-
Storage: 16GB built-in, 2GB RAM
-
-
QMobile Noir S9 - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | QMobile Noir S9 |
| Released | ,(date to be confirmed) |
Design
| Dimensions | N/a |
| Weight | N/A |
| Colors | Black |
Display
| Technology | IPS HD Capacitive touchscreen, 16M colors, Multitouch |
| Size | 5.0 Inches |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Pixel Density | 1280720ppi |
Camera
| Primary | 13 MP, autofocus, Dual LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging, Panorama, face beauty, HDR, Face detection, smile shot gesture shot, Video, |
| Secondary | 13 MP Camera, LED flash, Face beauty, Face detection, Smile shot Gesture shot |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Placement | Non-Removable |
Software
| Operating System | Android V5.1 (Lollipop) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| CPU | 1.4 GHZ Octa Core |
| Card Slot | microSD card (supports up to 32GB) |
Memory
| RAM (Memory) | 2GB |
| Internal Storage | 16GB built-in, 2GB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP, EDR |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| NFC | No |
| USB | - Removable |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| WIFI-Direct | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| 3G Network | HSPA |
| 2G Network | SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| SIM | Dual Standby (Nano-SIM) |
| Dual SIM | Yes |
| SIM Type | Threading View |
Data
| GPRS | GPRS, EDGE, 3G (HSPA 21.1/5.76 Mbps) |
Media
| Audio Playback | MP3/eAAC+/WMA/WAV player, YouTube, Google Tal |
| Video Playback | MP4/H.263/H.264/WMV player, MP3/eAAC+/WMA/WAV player, YouTube, Google Tal |
| Radio | FM Radio |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | No |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 120 |
| Price in India (INR) | Approx. 9050 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 18600 |
QMobile Noir S9 - Reviews
Description
QMobile Noir S9. The QMobile Noir S9 phone has N/a (height x width x thickness) dimensions with weight N/A grams. It comes in Black colors. The operating system which runs on the phone is Android V5.1 (Lollipop) and the display size of the phone is 5.0 Inches with resolution of 1280 x 720 pixels pixels. The network technology of the phone is with 2G bands SIM1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G bands HSPA and 4G bands .
The phone has rear camera with specs, 13 MP, autofocus, Dual LED Flash and the front camera with specs , 13 MP Camera, LED flash, Face beauty, Face detection, Smile shot Gesture shot. The camera is featured with Geo-tagging, Panorama, face beauty, HDR, Face detection, smile shot gesture shot, Video,. The phone is powered with a battery of 3000 mAh capacity, 1.4 GHZ Octa Core CPU and GPU. As for as the RAM and the ROM of the QMobile Noir S9 phone are concerned, it comes with 16GB built-in, 2GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.