-
Home
- Phones
- Mobile
- HP 7 Plus
HP 7 Plus
-
Camera: Primary: 2 MP Secondary: VGA
-
-
-
-
CPU: Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7
-
HP 7 Plus - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | HP 7 Plus |
| Announced | 2014, May |
| Released | May,2014 |
| Status | Available |
Design
| Dimensions | 192.5 x 121.9 x 8.1 mm (7.58 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight | 294.8 g (10.37 oz) |
| Colors | and ilver |
Display
| Technology | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Display Colors | 16M |
| Pixel Density | 170ppi |
Camera
| Primary | 2 MP |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA |
Battery
| Battery Type | Lithium Polymer (Li-Pol) Type |
| Capacity | 2800 mAh |
| Placement | Non-Removable |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min (multimedia) |
Software
| Operating System | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| Chipset | Allwinner A31 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Memory
| RAM (Memory) | 1GB |
| Internal Storage | 8 GB, 1 GB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Handsfree | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| Network Technology | No cellular connectivity |
| 2G Network | N/A |
| SIM | No |
| Dual SIM | No |
| SIM Type | Threading View |
Media
| Audio Playback | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Playback | MP4/H.264 player |
| Radio | No |
| Ring Tones | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | Yes |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 90 |
| Price in India (INR) | Approx. 5550 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 9600 |
Description
HP 7 Plus smartphone was announced in 2014, May by HP and was launched in May, 2014. The HP 7 Plus phone has 192.5 x 121.9 x 8.1 mm (7.58 x 4.80 x 0.32 in) (height x width x thickness) dimensions with weight 294.8 g (10.37 oz) grams. It comes in and ilver colors.rnrnThe operating system which runs on the phone is Android 4.2.2 (Jelly Bean) and the display size of the phone is 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) with resolution of 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) pixels. The network technology of the phone is No cellular connectivity with 2G bands N/A, 3G bands and 4G bands .rnrnThe phone has rear camera with specs, 2 MP and the front camera with specs , VGA. The camera is featured with . The phone is powered with a battery of 2800 mAh capacity, Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 CPU and GPU. As for as the RAM and the ROM of the HP 7 Plus phone are concerned, it comes with 8 GB, 1 GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.