-
Home
- Phones
- Mobile
- Yezz Andy C5QL
Yezz Andy C5QL
-
Camera: Primary: (Single) 13 MP Secondary: 5MP
-
-
-
-
CPU: Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7
-
Yezz Andy C5QL - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | Yezz Andy C5QL |
| Announced | 2014, October. Released 2014, December |
| Released | December,2014 |
| Status | Discontinued |
Design
| Dimensions | 144.2 x 73.2 x 9.3 mm (5.68 x 2.88 x 0.37 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colors | Black, White and Red |
Display
| Technology | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Pixel Density | 220ppi |
Camera
| Primary | 13 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Secondary | 5 MP |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) Type |
| Capacity | 2020 mAh |
| Standby | Up to 480 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Placement | Non-Removable |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
Software
| Operating System | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Memory
| RAM (Memory) | 1GB |
| Internal Storage | 8GB 1GB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| Handsfree | No |
Network
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G Network | LTE 700 / 1700 / 2600 - AC5QL133 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - AC5QL133 |
| 2G Network | GSM 850 / 1900 / 900 |
| SIM | Mini-SIM |
| Dual SIM | No |
Data
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Media
| Radio | Stereo FM radio |
| Ring Tones | 5 MP |
| Alert Types | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | No |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | View Later |
| Price in India (INR) | View Later |
| Price in Pakistan (PKR) | View Later |
Description
Yezz Andy C5QL phone was announced in 2014, October. Released 2014, December by Yezz and was launched in December, 2014. The Yezz Andy C5QL phone has 144.2 x 73.2 x 9.3 mm (5.68 x 2.88 x 0.37 in) (height x width x thickness) dimensions with weight 180 g (6.35 oz) grams. It comes in Black, White and Red colors.
The operating system which runs on the phone is Android 4.4.2 (KitKat). The display size of the phone is 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) with resolution of 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) pixels. The network technology of the phone is GSM / HSPA / LTE with 2G bands GSM 850 / 1900 / 900, 3G bands HSDPA 850 / 1900 – AC5QL133 and 4G bands LTE 700 / 1700 / 2600 – AC5QL133.
The phone has rear camera with specs, 13 MP, AF and the front camera with specs , 5 MP. The camera is featured with LED flash, HDR. The phone is powered with a battery of 2020 mAh capacity, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 CPU and Mali-400MP2 GPU. As for as the RAM and the ROM of the Yezz Andy C5QL phone are concerned, it comes with 8GB 1GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.