-
Home
- Phones
- Mobile
- HP Slate 7
HP Slate 7
-
Camera: Primary: 3 MP Secondary: VGA
-
-
-
-
CPU: Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9
-
HP Slate 7 - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | HP Slate 7 |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Released | April,2013 |
| Status | Discontinued |
Design
| Dimensions | 197.1 x 116.1 x 10.7 mm (7.76 x 4.57 x 0.42 in) |
| Weight | 372 g (13.12 oz) |
| Colors | Black/Silver and Red |
Display
| Technology | FFS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Display Colors | 16M |
| Pixel Density | 170ppi |
Camera
| Primary | 3.15 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary | VGA |
Battery
| Placement | Non-Removable |
| Talk Time | Up to 5 h (multimedia) |
Software
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Java Support | Yes |
Hardware
| CPU | Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Memory
| RAM (Memory) | 1GB |
| Internal Storage | 8 GB, 1 GB RAM |
Connectivity
| Ant+ | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Handsfree | Yes |
Messaging
| SMS | Threading View |
| MMS | Yes |
| Email | Yes |
| IM | Yes |
| Push Mail | Yes |
Network
| Network Technology | No cellular connectivity |
| 2G Network | N/A |
| SIM | No |
| Dual SIM | No |
| SIM Type | Threading View |
Media
| Audio Playback | MP3/WAV/eAAC+/WMA/Flac player |
| Video Playback | MP4/DivX/Xvid/H.264/WMV player |
| Radio | No |
| Ring Tones | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | No |
| Heart rate | No |
| Iris | Yes |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 160 |
| Price in India (INR) | Approx. 10300 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 17900 |
Description
HP Slate 7 smartphone was announced in 2013, February. Released 2013, April by HP and was launched in April, 2013. The HP Slate 7 phone has 197.1 x 116.1 x 10.7 mm (7.76 x 4.57 x 0.42 in) (height x width x thickness) dimensions with weight 372 g (13.12 oz) grams. It comes in Black/Silver and Red colors.rnrnThe operating system which runs on the phone is Android 4.1 (Jelly Bean) and the display size of the phone is 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) with resolution of 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) pixels. The network technology of the phone is No cellular connectivity with 2G bands N/A, 3G bands and 4G bands .rnrnThe phone has rear camera with specs, 3.15 MP and the front camera with specs , VGA. The camera is featured with . The phone is powered with a battery of capacity, Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9 CPU and GPU. As for as the RAM and the ROM of the HP Slate 7 phone are concerned, it comes with 8 GB, 1 GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.