-
Home
- Phones
- Mobile
- Oppo Watch 2 Full Specs
Oppo Watch 2 Full Specs
-
Camera: Primary: (Single) No Secondary:
-
-
-
-
CPU: Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53
-
Oppo Watch 2 Full Specs - Specs
General
| Device Type | Mobile Phone |
| Model | Oppo Watch 2 |
| Announced | 2021, July 27 |
| Released | July,2021 |
| Status | Available |
Design
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Dimensions | 46.4 x 38.5 x 11.6 mm (1.83 x 1.52 x 0.46 in) |
| Weight | 35 g (46mm) / 31 g (42mm) (1.09 oz) |
| Colors | Star Blue, Platinum Black and Rose Gold |
Display
| Technology | AMOLED |
| Size | 1.91 inches |
| Resolution | 402 x 476 pixels (~326 ppi density) |
| Pixel Density | 326ppi |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Ion) Type |
| Capacity | 510 mAh |
| Placement | Non-Removable |
Software
| Operating System | Android Wear OS - InternationalColorOS Watch 2.0 - China |
| Java Support | Yes |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 4100 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Card Slot | No |
Memory
| RAM (Memory) | 1GB |
| Internal Storage | 8GB 1GB RAM |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
Network
| Network Technology | HSPA / LTE |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 2G Network | N/A |
| SIM | eSIM (market/region dependent) |
| Dual SIM | No |
| Sim Features | 5ATM water resistant |
Data
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Media
| Radio | No |
| Ring Tones | Yes |
| Alert Types | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Loudspeaker | No |
Sensor Types
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Geomagnetic | No |
| Gyro | Yes |
| Heart rate | Yes |
| Iris | No |
| Proximity | Yes |
Price
| Price in US ($) | Approx. 210 |
| Price in India (INR) | Approx. 15300 |
| Price in Pakistan (PKR) | Approx. 33400 |
Oppo Watch 2 Full Specs - Reviews
Description
Oppo Watch 2 phone was announced in 2021, July 27 by Oppo and was launched in July, 2021. The Oppo Watch 2 phone has 46.4 x 38.5 x 11.6 mm (1.83 x 1.52 x 0.46 in) (height x width x thickness) dimensions with weight 35 g (46mm) / 31 g (42mm) (1.09 oz) grams. It comes in Star Blue, Platinum Black and Rose Gold colors.
The operating system which runs on the phone is Android Wear OS – InternationalColorOS Watch 2.0 – China. The display size of the phone is 1.91 inches with resolution of 402 x 476 pixels (~326 ppi density) pixels. The network technology of the phone is HSPA / LTE with 2G bands N/A, 3G bands HSDPA 850 / 900 / 2100 and 4G bands 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China.
The phone has rear camera with specs, No and the front camera with specs , . The camera is featured with . The phone is powered with a battery of 510 mAh capacity, Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 CPU and Adreno 504 GPU. As for as the RAM and the ROM of the Oppo Watch 2 phone are concerned, it comes with 8GB 1GB RAM. The list of sensors, price and many other specifications are given below.